مشخصات فردی و زندگینامه
نام:محمد
نام خانوادگی:فلاحی قمی
پست الکترونیک:fallahi.ghomi@yahoo.com
نخصص ها:تفسیر ، علوم قرآنی ، ادبیات عرب

زندگی نامه

بسم الله الرحمن الرحیم

این جانب محمد فلاحی قمی فرزند ابوالفضل متولد 1344 تحصیلات ابتدایی را در مدرسه ملی محمدیه واقع در قم خیابان آذر محله یزدی ها به اتمام رساندم و سال 1355 به مدرسه سبتیه که زیر نظر فرزند آیت الله گلپایگانی بود دروس حوزوی را آغاز نمودم. در اوایل انقلاب که ایشان بر اثر صانحه ساختگی توسط حکومت ستمگر پهلوی در راه کمک به زلزله زدگان طبس از دنیا رفت اوضاع مدرسه هم کمی غیر عادی شد و با شروع انقلاب و این که خیابان چهار مردان قم مرکز انقلاب بود درسها جدیت خود را از دست داد.

یکی دو سالی که درس خواندیم و به پایه سیوطی رسیدیم که حمله عراق به ایران شروع شد و دفاع مقدس پیش آمد دو ماه قبل از شکسته شدن حصر آبادان به از سه راه بازار قم به جبهه اعزام شدم. سال 1362 برای ادامه تحصیل اقدام کردم مسئولین محترم گفتند باید از ابتدا شروع کنید  بر این اساس در مدرسه امام خمینی رضوان الله تعالی علیه که اکنوان دادسرای قم است در خیابان باجک تحصیلات حوزوی را شروع کردم  و از محضر اساتید معظم طالقانی عطایی تهرانی بهره مند شدم و  پس از طی مقدمات وارد درس سطوح عالی شدم و از محضر اساتید معظم حضرات آیات وجدانی فخر, پایانی, استادی, اعتمادی, موسوی تهرانی, گنجی, سبحانی, شب زنده دار, شمس, عراقچی, موسوی گرگانی, حسینی بوشهری بهره بردم. در این میان دروس آموزش و پرورش را نیز شبانه ادامه دادم و دیپلم تجربی را در سال 1368گرفتم.

از سال 1372 از محضر مراجع عظام حضرات آیات مکارم شیرازی, تبریزی, وحید خراسانی, جوادی آملی استفاده بردم یک سال در درس خارج اصول آیت الله مکارم شیرازی و فقه آیت الله تبریزی تا زمان درگذشتشان و در اصول فقه آیت الله وحید خراسانی تا سال 91 و همچنین تفسیر آیت الله جوادی آملی که تفسیر معظم له را از سال 1364 در مسجد محمدیه تا مسجد اعظم و سال 1390 شرکت داشتم.

در ضمن اشتغال به دروس حوزه و آموزش و پرورش به جبهه های نبرد حق و باطل اعزام می شدم و با توجه به دوستان عزیزی که پیدا کرده بودم هنگام عملیات خبر می کردند و ما هم در زمان حمله خود را می رساندیم. در عملیات فتح المبین فتح خرمشهر, رمضان مرحله دوم تا پنجم, والفجر مقدماتی, والفجر 3 و 4 عملیات کربلای یک و چهار و پنج عملیات محرم مرحله سه شرکت داشتم . در عملیات فتح المبین توسط تیبربار عراقی از ناحیه گردن و کتف و در عملیات رمضان از ناحیه کف پا مجروح شدم.

سال 1372 برای شرکت در دروس تخصصی تفسیر امتحان دادم و قبول شدم برای مصاحبه گفتند کسانی که سابقه درس خارج دارند مقدم هستند این در حالی بود که چنین شرطی در شرایط ثبت نامشان وجود نداشت لذا با شرکت در کنکور سراسری که در دو مرحله امتحان می گرفتند وارد دانشگاه مفید شدم البته آن روزها هنوز گرایش سیاسی خاصی بر آن جا حاکم نبود و در سال 1376 با معدل حدود 16 کارشناسی  حقوق را از آن مرکز دریافت نمودم.

در سال 1378 پس از شرکت در آزمون ورودی سطح چهار وارد برای ورود به این سطح در رشته تخصصی تفسیر و علوم قرآن پذیرفته و در مصاحبه قبول شدم و به لطف خداوند متعال با معدل بالای هجده برای دفاع آماده شدم پایان نامه خود را با عنوان تاثیر علوم ادبی در فهم قرآن در سال 1388 دفاع کردم و با امتیاز عالی قبول شدم. پایان نامه در همان سال در نمایشگاه قرآن تهران جایزه گرفت.

تدریس

1. از سال 1381 تدریس را در حوزه علمیه فاطمیه س کرج در مقطع سطح دو شروع کردم و  دروسی از قبیل تفسیر, اخلاق, نهج البلاغه, علوم قرآن و حدیث شناسی را تدریس نمودم از سال 1387 در کنار تدریس در فاطمیه در مدرسه عالی زینبیه کرج نیز سطح سوم حوزه را در رشته تفسیر و علوم قرآن به مدت دو سال المیزان, خلاصه التمهید و کنز الدقائق و مجمع البیان را به مدت دو سال تدریس نمودم.

2. از سال 1382 با شروع بحثی با عنوان امامت در قرآن در مجتمع آموزشی شهید بهشتی متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیروی دریایی به تدریس موضوعاتی چون تفسیر قرآن, احکام جزایی, احکام خانواده, اخلاق, آداب زیارت, امام شناسی, عقاید, دشمن شناسی, ولایت فقیه در بعد از ظهرها مشغول شدم به شکلی که به درس های حوزه لطمه ای نخورد.

سپس این تدریس به مجمع حضرت معصومه سلام الله علیها, پادگان امام علی علیه السلام, مجتمع آموزشی سید الشهداء علیه السلام و سپاه ولی امر رسید و توفیق خدمت به این مراکز را کنار درس و بحث حوزوی پیدا کردم البته یک مرتبه هم به عنوان مربی نمونه به ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تهران دعوت شدم و سردار رشید هدیه ای محبت کردند.

3. دو ترم هم در دانشگاه پیام نور ماه دشت کرج در سال1387 و 1388 به تدریس تاریخ قرآن و روش های تفسیری مشغول بودم.

4. اکنون از سال 1388 مدت چهار سال است که توفیق تدریس در مقطع سطح چهار جامعة المصطفی العالمیة را دارم.

5. در سال تحصیلی 1391-1392 توفیق تدریس در سطوح عالی حوزه و درس تفسیر پایه هشتم و نهم در مدرسه آیت الله گلپایگانی را نیز پیدا کردم.

فعالیت های پژوهشی

1. از سال 1375 به مدت ده سال در پژوهشگاه دفتر تبلیغات اسلامی در واحد ادبیات عرب مشغول بودم.

2. تحقیق های کلاسی متعددی در مقاطع مختلف از سطح 2 تا سطح 4 زیر نظر این جانب تدوین شد. 5 تحقیق پایانی سطح 2 راهنمایی شد که با امتیاز عالی قبول شدند. 9  پایان نامه کارشناسی ارشد را راهنمایی کردم که دفاع شد و دو پایان نامه را هم تا کنون داوری نموده ام. مواردی هم در شرف دفاع در اختیار دارم.

3. پایان نامه ام با عنوان تاثیر علوم ادبی در فهم قرآن از طرف دفتر تبلیغات اسلامی در سال 1388 به زیور طبع آراسته شد و به فاصله یک سال چاپ دوم نیز صورت پذیرفت در مجله آئین پژوهش شمار 126 ص 113 معرفی گردید و در نمایشگاه قرآن ماه مبارک رمضان تهران جایزه گرفت.

4. مقالات و تحقیقت این جانب با عناوینی چون عول و تعصیب, در نظرات دکتر ناصر قفاری, انفاق و اصراف در قرآن, عصر انتظار, معاد در قرآن, امامت در قرآن, تفسیر قصار السور و تجلی امامت در کلام امام رضا علیه السلام در اولین و دومین جشنواره ممتازین مبتکرین و نوآوران دانشجو و طلبه بسیجی و شاهد و ایثارگر سراسر کشور در سال 1382 و 1383 رتبه اول را آورد و جایزه گرفت. در حوزه علمیه قم هم به مناسبت روز جانباز رتبه اول را آورد و در مدرسه دار الشفا به دست مبارک آیت الله نوری همدانی مفتخر به اخذ جایزه شد و در روزنامه افق شماره چهلم با عنوان برترین برترین ها از طرف مرکز تخصیصی تفسیر و علوم قرآن معرفی گشت.

5. در سال 1390 فصل نامه بینات شماره 70 مقاله ای با عنوان خطاب و مخاطب در قرآن از این جانب چاپ نمود.

6. داوری مقالات و  کتب دومین جشنواره فرهنگی هنری بانوان استان قم که به مناسبت تولد صدیقه کبری فاطمه زهرا سلام الله علیه از طرف اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قم بر پا شده بود بر عهده این جانب بود که با توجه به دقت لازم و رعایت نکات لازم در داوری مورد تشویق ویژه متصدیان برپایی جشنواره واقع شد.

از ابتدای آبان سال 1392 به عنوان هیئت علمی در جامعة المصطفی العالمیه پذیرفته شدم.